We all understand that one of the easiest ways to decrease your spending is to dine out less, but how much precisely will it save you?

To get a much better sense of the amount of more bistros charge you for the exact same dish you can make in your home, we spoke with the owner of a high end Italian bistro in Northern California.

‘Our whole goal was to make great food at rates where individuals feel they did not need to take a home mortgage to come here and eat … but if you want, you could buy a bottle of wine for $950, and you can eat the most costly dishes and spend a lot more,’ stated the owner, who chose to stay confidential.

Remember, the markup covers the expense of preparation and running a bistro, as well as repayment for the owner and staff members.

Here are some pictures of real dishes at the dining establishment along with the raw price and menu price:

Spaghetti with tomato sauce

Raw price: $6.00

Menu price: $14.00

This one is quite darn simple to prepare at home, and you ‘d conserve yourself $8.00. Still, the pasta you’ll get at this dining establishment has a superior homemade sauce with fresh tomatoes, which can cost a lot in the winter season.

image

Get the best Credit Tips at Credit Visionary



Risotto with seafood

Raw price: $16.00

Menu price: $24.00

Again, you ‘d conserve another $8.00 making this at home. However, it’s a more pricey and complicated meal, with a lower percent markup.

rissotto

Broccolini

Raw price: $3.00

Menu price: $8.00

Here, you ‘d save yourself $5.00 with a trip to the supermarket and a little preparation time.

image

Potatoes

Raw price: $2.50

Menu price: $8.00

Potatoes are one of the only veggies that expand year-round, so their rates don’t differ much, and the home chef saves $5.50.

image

Bottle of wine

Retail price: $19.50

Menu price: $29.00

Wine is simple to mark up due to the fact that individuals will always spend for it to go with their meal. But markups do depend upon the discount rate the dining establishment owner gets from the supplier. In this case, you ‘d save $9.50 by drinking in the house.

image

Gelato

Raw price: $3.00

Menu price: $8.00

Gelato is bought in packs of five pounds at this bistro, costing them $37.50 per acquisition. This markup costs you $5.00.

image

Cappuccino

Raw price: $1.50

Menu price: $4.00

It’s tasty, but you could afford a second cup with the $2.50 you ‘d conserve.

image

Tea

Retail price: $1.00

Menu Price: $4.00

Tea is one of the most affordable things you can purchase the grocery store. But this is one of the greatest markups on a lot of menus, at 4 times the market price. The brand names made use of at this bistro are Novus and Mighty Leaf.

image

At least the bread, which costs the bistro $2.50 per pound, is provided complimentary for diners.

Join the conversation about this story »